بازدید مدیر دفتر قم مرکز کربلاء للدراسات و البحوث از جامعة المصطفی اصفهان بررسي راههاي همكاري دانشگاه اصفهان با مركز كربلا للدراسات والبحوث استقبال مدير حوزه خواهران استان اصفهان ازهيئت مركز كربلاء للدراسات والبحوث ديدار مدیر مرکز كربلا للدراسات والبحوث از حجة الإسلام والمسلمين سيد ریاض حکیم (دام عزه) بازدید مدیر مرکز کربلاء للدراسات و البحوث از پژوهشگاه بین المللی المصطفی مرکز کربلآء للدراسات و البحوث و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه توافق‌نامه همکاری امضا کردند. بازديد دفتر قم از مركز ائمه اطهار (عليهم السلام) دستاوردهای مركز كربلاء للدراسات والبحوث هيئت بریتانیایی را تحت تأثیر قرار می دهد. زيارة الأربعين في عيون الإعلام العالمي مرکز کربلا للدراسات والبحوث کتاب پژوهشی مستند آماری با عنوان (کربلا در سال 2016) منتشر کرد جلسه مركز كربلا للدراسات والبحوث با هيئت رسانه ايي برجسته برگزاري نشست هم انديشي به مناسبت سالروز شهادت امام حسن عسکری (علیه السلام) استقبال مرکز كربلاء للدراسات والبحوث در حرم مطهر حسینی از هیئت سینمایی هلندی به منظور بررسی درباره خلق اثری هنری برای زیارت اربعین. اخبار هفتمین همایش بین‌المللی زیارت اربعین اخبار هفتمین همایش بین‌المللی زیارت اربعین اخبار هفتمین همایش بین‌المللی اربعین - ۱ مقدمات نهایی هفتمین کنفرانس علمی بین المللی زيارت اربعين ديدار استاد عبد الامير با هيئت زيارة اربعين ايران ديدار استاد عبد الامير با هيئت زيارة اربعين ايران جلسه مدیریت مرکز با کارکنان بخش فنی
اخبار
09:26 AM | 2023-08-08 1517
جانب من تشيع الشهيد زكي غنام
تحميل الصورة

تئاتر کربلا محصول تاریخ وبا بازيگري واقعي

واقعه کربلا مملو از تضادهای شخصیتی امام حسین علیه السلام و یارانش و شخصیت های سپاه یزید بود که آن را به مجموعه ای تمام نشدنی از رومانها و نمایشهاي حماسی کامل تبدیل کرد. تئاتر واقعه طف همانند درختی غول‌پیکر است که ایستگاه‌های از آن منشعب می‌شوند که زمانی شاخه‌اند و زمانی ریشه دارند و از سرعت اثربخشی نمایشی‌اش بالا می‌روند.
این صحنه ما را از نماز حسین بر قبر جدش رسول خدا صلی الله علیه و آله در مدینه به منتقل ميكند که گویی اسراء جدش در شب اسراء و معراج است. جز اینکه این بار معراج شهيد با نماز خوف با یارانش زیر آفتاب سوزان عراق بر خاک کربلا که قبرشان می شود ميباشد ، زیر طبل جنگ به صدا درآمده است و زير پرتاب تیرهای دشمنان که حتی اگر رزمنده ای را مجروح می کردند، مانع از اقامه نماز نمی شد.
گروهی که حسین علیه السلام انها را رهبری می کند، شجاع و استوار هستند و علیرغم ارعابی که در اوج است ، رستگاری است كه دست کشیدن از آرمان خود که در خود حسین مجسم است امتناع می ورز  با اينكه سرنوشت آنها با خون روی كربلا نوشته شده است.
انبوهی از درس‌ها و صحنه‌ها که شور و شوق و اندوه فراوانی را در دل تماشاگرانی که روحشان از غم حسین و اهل بیت و یارانش غمگین بود، می‌افزاید، همان‌گونه که غم و اندوهی موروثی در آن روز در جامعه و بلادشان به‌سر می‌برد. 
نمایش واقعه طب که تعزيه خواني (تشابيه كربلا) نامیده می شود نمادی است که ایستادگی را به نمايش ميگزارد تا مردم را به ايستادن مقابل ظلم و عدم تسلیم در برابر ظالم ترغیب کند، همبستگی اجتماعی و وفاداری برادر به برادر، یاران به امامشان، اما برای رشد و بالندگی نياز برجسته ساختن نکات مثبت است وفهميدن نكات منفي تا واضح وبراي همه مبرهن باشد  ، امام حسين مکتبی بزرگ برای رد ظلم  و قله رفیع در تاریخ بشریت است، و نمی توان آن را به کارناوال ها محدود کرد، زیرا کسانی هستند که آن را به سمت سطحی نگری سوق می دهند.

Facebook Facebook Twitter Messenger Messenger WhatsApp Telegram Viber Email