بازدید مدیر دفتر قم مرکز کربلاء للدراسات و البحوث از جامعة المصطفی اصفهان بررسي راههاي همكاري دانشگاه اصفهان با مركز كربلا للدراسات والبحوث استقبال مدير حوزه خواهران استان اصفهان ازهيئت مركز كربلاء للدراسات والبحوث ديدار مدیر مرکز كربلا للدراسات والبحوث از حجة الإسلام والمسلمين سيد ریاض حکیم (دام عزه) بازدید مدیر مرکز کربلاء للدراسات و البحوث از پژوهشگاه بین المللی المصطفی مرکز کربلآء للدراسات و البحوث و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه توافق‌نامه همکاری امضا کردند. بازديد دفتر قم از مركز ائمه اطهار (عليهم السلام) دستاوردهای مركز كربلاء للدراسات والبحوث هيئت بریتانیایی را تحت تأثیر قرار می دهد. زيارة الأربعين في عيون الإعلام العالمي مرکز کربلا للدراسات والبحوث کتاب پژوهشی مستند آماری با عنوان (کربلا در سال 2016) منتشر کرد جلسه مركز كربلا للدراسات والبحوث با هيئت رسانه ايي برجسته برگزاري نشست هم انديشي به مناسبت سالروز شهادت امام حسن عسکری (علیه السلام) استقبال مرکز كربلاء للدراسات والبحوث در حرم مطهر حسینی از هیئت سینمایی هلندی به منظور بررسی درباره خلق اثری هنری برای زیارت اربعین. اخبار هفتمین همایش بین‌المللی زیارت اربعین اخبار هفتمین همایش بین‌المللی زیارت اربعین اخبار هفتمین همایش بین‌المللی اربعین - ۱ مقدمات نهایی هفتمین کنفرانس علمی بین المللی زيارت اربعين ديدار استاد عبد الامير با هيئت زيارة اربعين ايران ديدار استاد عبد الامير با هيئت زيارة اربعين ايران جلسه مدیریت مرکز با کارکنان بخش فنی
آثار
08:22 AM | 2023-05-04 1610
جانب من تشيع الشهيد زكي غنام
تحميل الصورة

مدرسه صدر در كربلاى معلا

اين مدرسه،يكى از مدارس علميه شهر مقدس كربلا توسط عبدالحسين تهرانى (م.۱۲۸۶ق)، پس از آن که در سال ۱۲۸۰ق. در شهر کربلا ساکن شد، ساخته شده است ناصر الدین شاه، هزینه‌ آن را از ثلث ارثی که از میرزا تقی خان، ملقب به صدر اعظم (م.۱۲۶۸ق) باقی مانده بود پرداخته و عبدالحسین تهرانی را وکیل آن قرار داد. این وکالت شامل بازسازی عتبات عالیات در کربلا، کاظمین و سامرا نیز می‌شد .
تولیت مدرسه را پس از کامل شدن بنا، میرزا محمدتقی شیرازی (م.۱۳۳۸ق) به عهده گرفت و پس از درگذشت او، به فرزندش عبدالحسین شیرازی رسید.
مدرسه صدر يكى از مراكز علمى مهم كربلا به شمار مى‌آمد. از این مدرسه، عالمان بزرگی درس خوانده و استادانی مانند سید ابوالقاسم خویی (م.۱۳۶۴ق)، شاعر سید عبدالوهاب الوهاب (م.۱۳۲۲ق) و شاعر کاظم الهر (م.۱۳۳۳ق) داشته است گویا کتابخانه سید ابوالقاسم خویی، که آن را دارای اهمیت دانسته‌اند، در این مدرسه بوده، که در مزایده عمومی فروخته و پراکنده شده است.
این مدرسه، در سال ۱۳۶۵ق، برای ساخت خیابان دایره‌ای اطراف حرم امام حسین(ع) تخریب شد.
مختصر الحرکة الدینیة فی کربلاء ( سلسلة منشورات مركز كربلاء للدراسات والبحوث) ، ص۱۶

Facebook Facebook Twitter Messenger Messenger WhatsApp Telegram Viber Email