بازدید مدیر دفتر قم مرکز کربلاء للدراسات و البحوث از جامعة المصطفی اصفهان بررسي راههاي همكاري دانشگاه اصفهان با مركز كربلا للدراسات والبحوث استقبال مدير حوزه خواهران استان اصفهان ازهيئت مركز كربلاء للدراسات والبحوث ديدار مدیر مرکز كربلا للدراسات والبحوث از حجة الإسلام والمسلمين سيد ریاض حکیم (دام عزه) بازدید مدیر مرکز کربلاء للدراسات و البحوث از پژوهشگاه بین المللی المصطفی مرکز کربلآء للدراسات و البحوث و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه توافق‌نامه همکاری امضا کردند. بازديد دفتر قم از مركز ائمه اطهار (عليهم السلام) دستاوردهای مركز كربلاء للدراسات والبحوث هيئت بریتانیایی را تحت تأثیر قرار می دهد. زيارة الأربعين في عيون الإعلام العالمي مرکز کربلا للدراسات والبحوث کتاب پژوهشی مستند آماری با عنوان (کربلا در سال 2016) منتشر کرد جلسه مركز كربلا للدراسات والبحوث با هيئت رسانه ايي برجسته برگزاري نشست هم انديشي به مناسبت سالروز شهادت امام حسن عسکری (علیه السلام) استقبال مرکز كربلاء للدراسات والبحوث در حرم مطهر حسینی از هیئت سینمایی هلندی به منظور بررسی درباره خلق اثری هنری برای زیارت اربعین. اخبار هفتمین همایش بین‌المللی زیارت اربعین اخبار هفتمین همایش بین‌المللی زیارت اربعین اخبار هفتمین همایش بین‌المللی اربعین - ۱ مقدمات نهایی هفتمین کنفرانس علمی بین المللی زيارت اربعين ديدار استاد عبد الامير با هيئت زيارة اربعين ايران ديدار استاد عبد الامير با هيئت زيارة اربعين ايران جلسه مدیریت مرکز با کارکنان بخش فنی
آثار
08:50 AM | 2023-04-30 1633
جانب من تشيع الشهيد زكي غنام
تحميل الصورة

مناره عَبِد یا مأذنه عبد

مناره‌ای بود در جانب شرقی صحن حرم امام حسین(ع) در انتهای ساختمان حرم امام حسین(ع) متصل به دیوار،‌ به فاصله ۲۰متر از زاویه شمال شرقی، در سمت چپِ زائرانی که به حرم حضرت عباس(ع) می‌رفتند، قرار داشت، مناره عبد با قاعده‌ای به قطر بیست متر و ارتفاعی، نزدیک به چهل متر،که از همه مناره‌های عتبات عالیات بزرگتر و استوارتر بود. برخی آن را از نظر ارزش و موقعیت دومین اثر تاریخی عراق بعد از مناره ملویه واقع در مسجد جامع متوکل در سامراء شمرده‌اند.
این مناره در سال ۷۶۷ق. ساخته و در ۱۳۵۹ق. توسط یاسین هاشمی، رئیس وقت دولت عراق تخریب شد. دلیل تخریب انحنای مناره اعلام شد. برخی، انگیزه‌های مادی را دلیل تخریب این مناره دانسته‌اند. اکنون اثری از این مناره باقی نیست.
این مناره در سال ۷۶۷ق. توسط امیر مرجان ساخته شد، امیر مرجان، غلام زرخرید سلطان اویس بود. سلطان اویس، پس از درگذشت پدرش، حسن جلایری، سرسلسه جلایریان (740ـ 835ق) به سلطنت رسید. وی که مرکز حکومتش تبریز بود، امیر مرجان را به فرمانداری عراق منصوب کرد. امیر مرجان، نافرمانی کرده، اعلام استقلال کرد. سلطان اویس، لشکر بزرگی از تبریز به عراق فرستاد. آن‌ها به محض ورود به بغداد، یاران مرجان را شکست دادند. امیر مرجان به کربلا گریخته، به حرم امام حسین(ع) پناهنده شد و مناره عبد را با مسجد جامع متصل به آن ساخت که به نام او شهرت یافت.
وی، همه دارایی و املاک خود را در بغداد، کربلا، عین التمر، رحالیه و دیگر مناطق وقف نمود تا درآمد آن‌ها، صرف مسجد و مناره شود. امیر مرجان، در مسجد جامعی که ساخته بود، معتکف شد و به امام حسین(ع( پناه برد. هنگامی که سلطان اویس از ماجرای غلام خود،‌ مرجان آگاه شد،‌ او را فراخواند و احترام کرد و از اشتباهش گذشت کرد و به سبب خدماتی که در سال به حرم امام حسین(ع) کرده بود، فرمانداری عراق را به او بازگرداند.
مناره عبد پس از این‌که نزدیک به شش سده (۷۶۷-۱۳۵۴ق) پابرجا بود، در اواخر سال ۱۳۵۴ق. (۱۹۳۵م) به دستور یاسین هاشمی، رئیس وقت دولت عراق و توسط صالح جبر ویران شد. علت تخریب، انحنای مناره، خطر سقوط و ایجاد مشکل برای حائر مقدس اعلام شد. برخی، دلایل اعلام شده را حقیقی ندانسته‌اند. آن‌ها بر این باورند که دولت وقت، دنبال استفاده از موقوفات مربوط به مناره عبد، که شامل همه دارایی‌ها و املاک امیر مرجان می‌شد، بوده است. این تخریب، باعث ناراحتی شیعیان شد.

Facebook Facebook Twitter Messenger Messenger WhatsApp Telegram Viber Email